Programy zewnętrzne

Ocenianie Kształtujące

Program Oceniania Kształtującego (OK) został wprowadzony do naszej szkoły w roku 2015/2016. Jego celem jest przede wszystkim poprawa procesu uczenia się. OK zachęca uczniów do przejmowania odpowiedzialności za własną naukę. Dzięki stosowanym metodom uczeń ma stać się bardziej świadomy swoich mocnych i słabszych stron, umieć się ocenić, potrafić samodzielnie zadawać pytania problemowe,

Korzyści dla ucznia ze stosowania OK:

• Uczeń zna cele lekcji, które sformułowane są w sposób przystępny dla niego,
  • Wie, które informacje są najważniejsze czyli NaCoBeZu (czyli „na co będę zwracać uwagę) i zna wymagania – kryteria osiągnięcia sukcesu,
  • Opanowuje kluczowe umiejętności w odniesieniu do różnych dziedzin nauki – potrafi formułować problemy, zadawać pytania,
  • Otrzymuje informację zwrotną o swojej pracy,
  • Wie nad czym musi jeszcze popracować, aby osiągnąć sukces.

Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją

Nasza szkoła przystąpiła do V edycji programu „Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją". Honorowy patronat nad projektem objął główny oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji i Mazowiecki Kurator Oświaty. W roku szkolnym 2018/2019, w ramach tego programu, jeden z uczniów naszej szkoły otrzymał tytuł laureata I miejsca Konkursu „Angielski na Wesoło”.

Celem programu jest:

1. Wdrożenie filozofii szkoły przyjaznej z dysleksją.
  2. Wdrożenie strategii najskuteczniejszej pomocy uczniom z dysleksją.
  3. Przekonanie środowiska szkolnego (uczniów, rodziców, nauczycieli) o konieczności i celowości stałej pracy z dziećmi z dysleksją rozwojową w celu wyrównania szans edukacyjnych.
  4. Popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji oraz sposobów rozpoznawania i zaspokajania potrzeb uczniów o specyficznych trudnościach w uczeniu się
  5. Określenie aktualnego stanu opieki nad uczniami z dysleksją rozwojową (ryzykiem dysleksji) w szkole.

WARS i SAWA (Warszawski System Wspierania Uzdolnionych)

W roku szkolnym 2015 nasza szkoła otrzymała kolejny, już drugi certyfikat Prezydenta m.st. Warszawy Wars i Sawa i został on przyznany nam na czas nieokreślony. Jest to efektem wieloletnich działań Bułhaka na rzecz pracy z uzdolnionymi. Już w 2011 roku stworzyliśmy specjalny szkolny program, który został zaakceptowany przez Biuro Edukacji. Efektywnie realizujemy działania wpierające uczniów uzdolnionych w sferach zawartych w definicji ucznia zdolnego, będącego utalentowanym w wielu różnych dziedzinach, takich jak: nauka, sport, twórczość artystyczna i działalność społeczna.

Program Wars i Sawa realizujemy poprzez:

1. Diagnozę zdolności uczniów – nominacje rodziców, nauczycieli i uczniów,
  2. Organizację zajęć wspierających uzdolnienia,
  3. Opiekę tutora dla ucznia zdolnego,
  4. Przyznawanie indywidualnego toku i programu nauki dla uczniów zdolnych,
  5. Motywację uczniów do dalszego rozwoju: pokazy, konkursy, nagrody,
  6. Współpracę szkoły z instytucjami edukacyjnymi wspierającymi rozwój uczniów uzdolnionych, także z uczelniami wyższymi,
  7. Organizowanie co roku Dnia Talentów dla pokazania różnorodnych zdolności naszych uczniów,
  8. Promocję osiągnięć uczniów