Społeczna Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Warszawie

O szkole i jej patronie

Społeczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Warszawie Wesołej im. Wojciecha Kilara powstała w 2003 roku. Wówczas została wpisana do ewidencji niepublicznych szkół artystycznych. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 24 lipca 2008 roku nasza szkoła uzyskała uprawnienia szkoły publicznej.

Siedzibą szkoły jest  budynek Społecznej Szkoły Podstawowej nr 12, przy ulicy Armii Krajowej 9.

Wojciech Kilar (1932-2013)

Patronem szkoły jest Wojciech Kilar - pianista i kompozytor, wyróżniony za swoją twórczość m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez preydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Orderem Orła Białego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Oprócz muzyki poważnej, międzynarodową sławę i uznanie przyniosły Wojciechowi Kilarowi dzieła muzyki filmowej. Skomponował muzykę do ponad 130 filmów, m.in. do tak znanych jak "Drakula" w reżyserii Francisa Forda Coppoli, czy "Pianista" Romana Polańskiego.