Twórczość plastyczna

W naszym przedszkolu bardzo doceniamy różnorodne formy sztuki i aktywności, które dają dzieciom możliwość wyrażenia siebie i rozwijania swojej kreatywności. Szczególnie ważna jest dla nas twórczość plastyczna, ponieważ przyczynia się do rozwoju manualnej sprawności, uczy dzieci twórczego podejścia do codziennych zadań i pomaga odkrywać oraz rozwijać ich talenty.

Przyjazna i życzliwa atmosfera podczas tworzenia daje dziecku możliwość wyrażania swojej osobowości, emocji i doświadczeń przez różne formy i techniki plastyczne. Poprzez eksperymentowanie z różnymi materiałami i narzędziami, dziecko rozwija swoje zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową oraz umiejętność koncentracji.

Tworzenie artystyczne wspiera również rozwój intelektualny dziecka. Poprzez obserwację, analizę i interpretację różnych dzieł sztuki, dziecko rozwija swoje umiejętności obserwacyjne, poznaje różne style artystyczne, a także rozwija swoją własną wrażliwość estetyczną.

W kontakcie z sztuką plastyczną dziecko również uczy się wyrażać swoje emocje i uczucia, a także radzić sobie z nimi. Poprzez tworzenie dzieł artystycznych, dziecko może odczuć ulgę, a także znaleźć sposób na wyrażenie trudnych emocji.

Kontakt ze sztuką plastyczną jest więc nie tylko sposobem na rozwijanie twórczego potencjału i umiejętności plastycznych, ale również na rozwijanie wrażliwości emocjonalnej i zdolności radzenia sobie z emocjami. Atmosfera podczas zajęć twórczych jest dla nas niezwykle istotna, aby dziecko czuło się swobodnie i bezpiecznie w  artystycznym wyrażaniu siebie.